Žižkovské paneláky se mění k nepoznání. Za stovky milionů

Před rokem nevzhledné paneláky, jejichž okna profukovala, do prosince domy se zateplenými fasádami, novými střechami, okny a balkony.Takovou změnou projde deset objektů v Habrové ulici. Žižkovská radnice na jejich revitalizaci vyčlenila 300 milionů korun, první etapu už mají řemeslníci za sebou.

„Venkovní úpravy včetně fasády jsou hotové. Teď se začne s vnitřními úpravami. To ale neznamená, že se lidé odtud budou muset stěhovat. Maximálně se uvolní z práce podle rozpisu příchodu řemeslníků,“ popsal stav prací mluvčí radnice Jan Sotona. Panelové domy v Habrové ulici byly podle něj poslední na Jarově, které po obnově doslova volaly.

Příští rok přijdou na řadu domy v dolní části Žižkova. „Oprav se dočkají panelové komplexy v Lupáčově, Rokycanově, a Jeseniově ulici. Následovat je budou i paneláky u Bezovky a na Olšanském náměstí,“ vyjmenoval Sotona.

Právě revitalizace domů na Olšanském náměstí trápí úřad Prahy 3 nejvíc. Místo, které panelové domy hyzdí, by totiž v budoucnu mělo hrát velkou roli, protože se s ním při zástavbě Nákladového nádraží počítá jako s nástupem na hlavní třídu. „Bude záležet na to, kolik radní do rekonstrukcí vyčlení v rozpočtu, do tří lety, by ale měly být přeměny hotovy všechny.

Lidé revitalizace vítají, podle nich jsou ale byty během prací mnohdy neobyvatelné. „Opravu to chtělo jako sůl,“ přiznává jeden z obyvatelů Habrové ulice Michal Francán. Podle něj se ale nedoladily některé věci. „Výměny oken se dělají v létě, což je pro řemeslníky nejvýhodnější. Ale my máme okna obalená igelity a nemůžeme si ani vyvětrat. Další problém je co s vypraným prádlem. Na balkon ho dát nemůžeme, a sušárna v domě není otevřená,“ popisuje strasti při bydlení Francán.

Loni městská část vyčlenila na rekonstrukce sto milionů korun a kompletně opravila panelové domy v ulicích Pod Lipami a v Zahrádkách. Do té doby financovala pouze rekonstrukce domů, u nichž mohla vystavět další patra a jejich prodejem nebo pronájmem se jí vrátila část peněz zpět.
reklama