KOMENTÁŘ: Minulé volby přinesly zásadní změny v politice na Praze 3

KOMENTÁŘ: Minulé volby přinesly zásadní změny v politice na Praze 3

Od minulých komunálních voleb uplynuly čtyři roky a druhý říjnový pátek a sobotu máme možnost jít znovu k urnám. Jaké ty minulé volby byly, jak se dařilo naší reprezentaci a o čem budou volby nadcházející?

 


Boj s Hurdistánem

Volby v roce 2010 byly ve znamení boje proti vládnoucí ODS a jejich nákladným neprůhledným projektům. Tento boj byl personifikován v osobě šéfa místní ODS Pavla Hurdy, který byl nazýván žižkovským kmotrem. Lidé z opozice mluvili dokonce o Praze 3 jako o Hurdistánu. 

Není divu, že kampaň opozice byla převážně negativní: zastavit projekt podzemních garáží na náměstí Jiřího z Poděbrad (za 700 mil. Kč), lávky mezi Parukářkou a Vítkovem, bytů na místě kempu Pražačka, projekt dalších věžáků s luxusními byty na Parukářce (kauza Ortenaria) či nesystémové privatizování bytů.


zdroj: ČSÚ

První koalice - 2010

Volby v roce 2010 vyhrála TOP09, která přebrala hlasy nespokojených voličů ODS a dostala 24%. ODS skončila druhá a ztratila více jak polovinu svých dřívějších hlasů (21% ze 46% v r. 2006). Obě strany uzavřely koalici. Sňatek politického nováčka se zkušeným rutinérem vyvolával obavy, že se žádná velká změna konat nebude. Zvládne TOP09 dostát svým slibům o transparentnosti a jasném hospodaření? Nebude TOP09 použita jen jako nová maska pro oklamání nespokojených? Třetí v pořadí Žižkov (nejen) sobě (ve volbách 20%) jakoukoli spolupráci s Hurdovou ODS dopředu vyloučil, někteří z nich totiž už seděli v opozičních lavicích v zastupitelstvu a věděli, s kým mají tu čest. 

Chmurné scénáře se začaly naplňovat. TOP09 sice měla starostku a většinu v radě, ale nic zásadního ze svého programu se jí nedařilo prosadit. Lávka na Vítkov ani podzemní garáže na Jiřáku se sice už neřešily, ale např. boj o nová pravidla privatizace prohrála s ODS na plné čáře. Zdálo se, že faktickým vítězem voleb je ODS. Pavel Hurda měl své lidi i v jiných stranách (přezdívaní hurdíci) a část TOP09 se s ním začala ochotně bratříčkovat. 

Druhá část TOP09 se starostkou v čele se postupně zorientovala a začalo jim docházet, že s ODS a jejím zaběhnutým klientelistickým systémem to asi nepůjde. Když chtěli zastavit plán na utracení 2,5 mld za revitalizaci dalších paneláků dle vzoru Lupáčova (dodnes vyšetřuje policie), těžce narazili. Druhým hřebíčkem do rakve tehdejší koalice byla plánovaná výstavba dalších věžáků s luxusními byty na Parukářce (kauza Ortenaria). Dva později vyloučení zastupitelé TOP09 chtěli s ODS tento projekt nevybíravě prosadit a když jim v tom starostka chtěla zabránit, navrhli její odvolání. Jenže se přepočítali, starostka dostala důvěru místní TOP09 a bylo po koalici. 

Druhá koalice - 2012 

Novou koalici uzavřely TOP 09, Ž(n)S a ČSSD. Představy o změně na Praze 3 najednou začaly být reálnější. Nová koalice např. zastavila smlouvy v oblasti IT za desítky milionů a odhalila mnoho dalších nevýhodných smluv (např. podzemní kontejnery na tříděný odpad), zastavila stavbu megabilboardů na Olšanské, radikálně se zlevnil tisk radničních novin. Smlouvy se začaly objevovat na internetu. Podařilo se také nahradit volební systém, který diskriminoval malé strany. Když to vše TOP09 navrhovala ODS, vždy narazila. Teprve s lidmi z Ž(n)S, kteří dlouhodobě proti Hurdovým pořádkům bojovali, byly tyto změny uskutečnitelné.

Koalice se ovšem nezačala připravovat na situaci, kdy z rozpočtu vypadne cca 200 milionů ročně. To se stane za pár let, až skončí privatizace bytů. A provozní náklady na obyvatele jsou poměrně vysoké. Je též škoda, že se toho nestihlo více. Praha 3 má např. 300 bytů, které zejí prázdnotou, ačkoli je o ně obrovský zájem. Boj na protihurdovských barikádách byl často na úkor řešení nahromaděných běžných problémů. 

Volby 2014

Na řadě kandidátek je dnes nová generace lidí bez problematické politické minulosti. Ať už vyhraje kdokoli, v zastupitelstvu bude mnoho nováčků. Hurda podle všeho v politice končí. Některé bývalé hurdovce z TOP09 ovšem najdeme na kandidátkách malých stran (např. Kalousek – Pro Prahu, Rubík – Volba pro město). Většina kostlivců byla ze skříní vymetena a přichází souboj vizí na základě konkrétních témat. Bude to např. problém Nákladového nádraží, přestavby nám. Jiřího z Poděbrad, dopravní koncepce, hazard a s ním spojená kriminalita, dostatečná kapacita škol a školek, nové parkovací zóny atd. Zásadním problémem bude též zmíněný rozpočet bez příjmů z privatizace bytů. 

Zatímco však v minulých volbách byla průhledná politika zbožným přáním, dnes už se můžeme hádat o konkrétních řešeních a to není rozhodně málo.
 


Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.


Související články

Manuál úspěšného voliče komunálu

Vyplnit lístek do komunálních voleb je vyšší matematika s nejistými výsledky. Tento manuál vám pomůže v klidu obstát v testu zvaném komunální volby 2014 (datum zkoušky: 10. říjen od 14. do 22. hodiny či 11. říjen od 8. do 14. hodiny).pokračování

Debata kandidátů je za námi, kandidáty si přišlo poslechnout kolem 300 lidí

Před veřejnost předstoupili zástupci sedmi politických stran. Kandidátka Volby pro město se bohužel těsně před zahájením diskuse omluvila z osobních důvodů. Z akce nyní zveřejňujeme několik fotografií. Na zpracování videozáznamu pracujeme a zveřejníme jej nejpozději zítra.pokračování

Kompletní videozáznam z veřejné debaty kandidátů na starostu Prahy 3

24 hodin od zahájení včerejší debaty zveřejňujeme kompletní videozáznam. Akci jsme rozdělili do třech částí. Moderátorem byl Milan Šíma. Diskutovali Michal Konvička (Demokraté Jana Kasla), Bc. Tomáš Štampach (Strana svobodných občanů), PhDr. Matěj Stropnický (Žižkov nejen sobě), Ing. Vladislava Hujová (TOP 09), Pavel Ambrož (KSČM), Bc. Alexander Bellu (ODS), Ing. ...pokračování
reklama