Diskuse

Nečekaný tandem TOP 09 a ČSSD: jak pokračují koaliční jednání?

Vložit nový příspěvek

Re: Re: Charakter k pohledání - Stropnický

29.10.2014 12:07 vložil Sapouch

Máte pravdu. Slepenec ŽnS vznikl účelově k minulým volbám a prosazoval hlavně privatizaci.
Letos se k němu nalepili ještě Starostové, ANO a Piráti. Jaký jiný smysl má takhle lepit strany dohromady?

K tomu vyjednávání - Vy jste pana Stropnického pověřili jednáním s ODS? Jednáním s ANO? Někteří Zelení tu před časem psali pravý opak.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Charakter k pohledání - Stropnický

29.10.2014 14:40 vložil sunegha

Koalice malých stran se v Praze 3 začínala připravovat - u vědomí existence Hurdistánu, myslím v r. 2002. Pokud si pamatuji, tak
se jednalo v zásadě o totožné politické strany jako nyní a dále další pol. strany jako ED SNK, VV, SPOZ a možná i další s tím že v nejenom případě šlo o stejné lidi. Vedle nich se pak jednalo s občanskými aktivisty. Hledali jsme, co nás spojuje a našli jsme to.
Nikdy se těchto jednání neúčastnily strany ODS, Soc.dem a KSČM. Nebyly totiž přizvány. Tím chci napsat, že poprvé spolu o předvolební koalici jednali SZ a KDU-ČSL v r. 2002. Jedním z výsledků těchto historických jednání byl vznik předvolební kolice ŽnS v minulé i současném volebním období.
O privatizaci jako volebním programu se mluvilo již v r. 2002.
Všechny strany ŽnS mají mj. splečný společný zájem na zabránění způsobu výkonu moci v podobě, který předvádělo osvědčené souručenstvívedené ODS.
Pokud vím, tak pan Stropnický je svobodný člověk a může se bavit s jinými svobodnými lidmi o čemkoliv. Jak to bylo a jestli bylo vyjednáváno s ANO nemohu napsat, neboť to nevím. Pokud vím, tak ŽnS nemá s ANO uzavřenou jakokoliv písemnou smlouvu. Jak to mají uvnitř Zelených nevím.
Pokud je mi známo pan Stropnický není součástí oficiálního vyjednávacího týmu pro vyjednávání mezi ŽnS a ODS.

Tomáš Sunegha


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Charakter k pohledání - Stropnický

29.10.2014 17:01 vložil Sapouch

Já vůbec nechápu, o čem s ODS jednáte, když jste jasně deklarovali, že s nimi ne.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Charakter k pohledání - Stropnický

29.10.2014 17:47 vložil Jirka Ptáček

Dovolím si doplnit pár ověřitelných skutečností.

V roce 2002 kandidovalo KDU-ČSL samostatně. Strana zelených nekandidovala vůbec. Co se týče ostatních jmenovaných stran, tak SNK ED vznikla sloučením SNK a ED v roce 2006, SPOZ vzniklo v roce 2009. VV vznikly už v roce 2001, ale v Praze 3 vůbec nepůsobily.

Snaha sloučit strany do jedné koalice „proti Hurdovi“ se datuje spíše do roku 2006. Tehdy jednalo SNK-ED, KDU-ČSL, ODA a SZ. Osobně jsem v tom byl namočený, tak si to pamatuji velmi dobře. Nicméně lidé z ODA a SZ se nakonec neúčastnili, takže z velké koalice zbylo SNK-ED a KDU-ČSL. Pamatuji si, že Matěj Stropnický za Zelené tehdy prohlásil, že vidíme Hurdu až příliš černobíle a že Zelení chtějí být autonomní stranou, která bude kandidovat samostatně.

Žižkov nejen sobě měl ustanovující schůzi až v roce 2009. Cílem nebyl Hurda, ale výhodnější privatizace pro nájemníky. Cíle sdružení jsou zaznamenané na tomto videu - www.youtube.com/watch?v=bY0ew6GGlyk

V roce 2010 se ŽNS pro některé členy nečekaně transformovalo na politický subjekt. Krátce na to došlo defacto k rozdělení sdružení, jelikož někteří zakládající členové nesouhlasili s novým směrem, který se již netýkal privatizace, ale byl orientován na program Strany zelených (více je na původním webu ŽnS - www.zizkovnejensobe.cz/index.php/o-nas.html).

Tvrzení, že vznik ŽnS je výsledkem „historických jednání“ o jakési protihurdovské opozici naprosto neodpovídá realitě a angažovanost konkrétních stran jsem uvedl o pár řádek výše.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Charakter k pohledání - Stropnický

29.10.2014 20:08 vložil sunegha

Datace Jiřího Ptáčka určitě odpovídá realitě více, než jsem shora uvedl. V hodnocení příčin a následků vývoj vnímám jinak. Jsem si jistý, že jsme jednali o koalici malých stran mimo stranu vlastní (KDU-ČSL) celkem 3 x myslím,, že jednání se vedla i před tím. Poprvé se takové koalice odmítly zúčastnit Zelení ( na ODA si nepamatuji, připouštím, že odmítla) tak byla koalice s SNK ED a aktivisty(asi 2006), podruhé odmítly VV a to byla koalice se Zelenými a SPOZ a aktivisty (2010), potřetí nyní. Opravdu se nepamatuji s kým jsem hovořil na dané téma před rokem 2006, ale zcela jistě s mnohými. U všeho jsem byl též.
Osobně jsem vždy prosazoval do volebních programů privatizaci bytů
a myslím,. že součástí programů byla. Bylo mi jedno, kdo se k tématu hlásí, důležité bylo, že je prosazována správná věc, protože právě plíživá privatizace byla jedním ze zdrojů zlé houby, která prorůstala politikou nejen v P-3.
Zelení resp.ŽnS buď přejali myšlenky na nutnost vyvolání změny mj.prostřednictvím tématu privatizace nebo dospěli k takovému závěru vlastní cestou, ale pochopili a uchopili téma. Byl to nejen Matěj Stropnický, kdo se osobně velmi angažoval a doslova chodil dům od domu. Nejen on, ale on se stal nejviditelnějším a tomu odpovídal i volební výsledek v r. 2010 v jeho volebním obvodu.
Následná koaliční spolupráce mezi SZ a KDU-ČSL se osvědčila a tak jsme si společnou kandidátku zopakovali i nyní. Máme prostě společná témata a to, co nás rozděluje, neřešíme. Hledáme shodu a nikoliv rozkol.
Mě osobně šlo a jde o věc, takže hledám způsob jak prosadit to, co pokládám za přínosné. Preferuji shodu a nikoliv diktát, ale za situace, kdy jsem postaven před hotovou věc, tak nejprve zjišťuji, do jaké míry je taková věc hotová..., Šachisté by hovořili o vynucených tazích..

Protihurdovská opozice se jako celek určitě netransformovala v ŽnS. Část protihurdovské opozice možná poskytla vzniku ŽnS inspiraci.

Já si myslím, že je jedno, pod jakým názvem koalice existuje, důležité je, jaký má program, jak ho prosazuje a jak případně zdůvodní jeho nenaplnění. Příští volby vystaví účet všem.

Tomáš SuneghaReagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama