Zdeněk Zábojník, ČSSD: ČSSD v Praze 3 byla dobrým partnerem ve vyjednávání

Zdeněk Zábojník, ČSSD: ČSSD v Praze 3 byla dobrým partnerem ve vyjednávání

Žádný kandidující subjekt v Praze 3 nezískal v komunálních volbách nadpoloviční většinu zastupitelů, a proto bylo třeba přistoupit k jednáním o vzniku koalice. Tato věta je sice naprosto triviální, ale přesto asi představuje šok pro všechny, kdo se se domnívají, že vítěz voleb má právo vládnout.

 V koaličních jednáních záleží na koaličním potenciálu a právě zde politické strany sklízejí dividendy svého předchozího jednání. Vítěz voleb, uskupení Žižkov nejen sobě si svojí agresivní kampaní a masivním polepením Žižkova a Vinohrad znepřátelilo veškeré ostatní politické strany až do té míry, že s nimi nechtěly po volbách spolupracovat, a překážkou zde byla osoba volebního leadera Matěje Stropnického. Jedinou politickou silou v Praze 3, která chtěla s ŽNS spolupracovat, byla sociální demokracie. A to včetně souhlasu s tím, že Matěj Stropnický by byl starostou Prahy 3. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu je třeba 18 hlasů k sestavení koalice. ŽNS jich spolu s ČSSD mělo 16.  

Proto jsme očekávali, že se sociální demokracií začne ŽNS jednat jako první a poté oslovíme další strany. Nastalo ovšem to, že ŽNS místo ČSSD, ke které má programově nejblíže jako první oslovilo konkurenční TOP 09. Přesto, že zasvěcenějším pozorovatelům muselo být jasné, že starostové dva býti nemohou, což bude mezi současnou starostkou Vladislavou Hujovou z TOP 09 a mezi Matějem Stropnickým z ŽNS nepřekonatelná překážka. Tato jednání zákonitě ztroskotala.
 
Poté ŽNS konečně oslovila sociální demokracii a stačilo nalézti dva další hlasy. Ukázalo se však, že ŽNS koaliční potenciál nemá. Uskupení Volba pro město odmítlo s ŽNS spolupracovat. Současně ovšem probíhala jednání s TOP 09 s tím, že by vznikla koalice TOP 09+ŽNS+ČSSD, tedy pokračování současného složení radnice. Tato koalice nám v ČSSD připadala přirozená a samozřejmá. Očekávali jsme, že hlavně zde se povedou hlavní jednání. Přes naše veškerá naléhání však ŽNS odmítla, že by tento formát byl pro ni prioritou. Toto rozhodnutí je jak pro mě, tak i pro ostatní zastupitele za sociální demokracii záhadné a zcela nepochopitelné. ŽNS z vyjednávání o této koalici odešla.
 
Před týdnem v pondělí 27. října ŽNS zahájilo vyjednávání s ODS s tím, že by vznikla koalice ŽNS+ODS+ČSSD. O neúspěchu tohoto vyjednávání nás ŽNS informovalo ve středu. Jedinou zbývající koalicí, která by nahradila neúčast ŽNS, je koalice TOP 09+ČSSD+ODS+Volba pro město.
 
Vyjednávání sociální demokracie o koalici v Praze 3 hodnotím jako úspěšné, byli jsme kvalitním účastníkem ve vyjednávání, byli jsme dobrým partnerem jak pro ŽNS tak pro TOP 09 a tak i pro všechny ostatní politické strany. Hledali jsme kompromis mezi volebními programy a nekladli jsme žádná personální ultimáta. Bariéry jsme nevršili, nýbrž odstraňovali.
 
Vítěz voleb tedy zřejmě v Praze 3 vládnout nebude. Vinu však ať hledá pouze sám u sebe, nikoli ve spiknutí proti němu. ŽNS nebylo schopno najít alespoň 18 zastupitelů, kteří by podpořili jeho koalici.
 

Související články

Postřehy k volebnímu výsledku v Praze 3

Zatímco volební účast v letošních komunálkách žádné rekordy netrhá, tak počet sedmi stran, jež zasednou do zastupitelských lavic v Praze 3 rekordním bezpochyby je. Za povšimnutí stojí i počet nováčků v řadách zastupitelů. Už nyní je tedy jasné, že cesta ke stabilní koalici bude dlážděna kompromisy na všech stranách.pokračování

Tisková zpráva TOP 09, ČSSD, ODS a VPM-NK k sestavení koalice v Praze 3

Do redakční pošty dorazila tisková zpráva, kterou zveřejňujeme v plném znění. Podoba nové koalice se zdá být definitivní.pokračování
reklama