Jedinečnou školku žádné sliby nenahradí

NázoryJedinečnou školku žádné sliby nenahradí

Mateřská školka v Bukové je nenahraditelná hned z několika důvodů. Jako jediná na Praze 3 vychází vstříc dětem se speciálními dietetickými potřebami, disponuje saunou pro děti s dýchacími obtížemi a její komorní velikost umožňuje individuální péči. Přesto má být školka zbourána bez adekvátní náhrady.

Když se blížily třetí narozeniny mé dcerky Marušky, téměř každé ráno mě budila slovy:  „Mami a potkáme dnes nějaké děti?“  Snažila jsem se věřit, že bude mít štěstí a do školky se dostane i přes to, že tři roky jí budou teprve 9. září. 

Ředitelky školek, které jsem oslovila s dotazem na bezlaktózovou dietu mě nejdříve odmítaly z důvodu, že u nich vařit dietu neumí, nemají na to čas, anebo vybavenou kuchyň. Když navíc zjistily, že dceři nebudou na konci prázdnin tři roky, ale jen dva a 356 dní, ujišťovaly mě, že se stejně do školky nedostane proto, že je dcera moc malá a školky jsou beztak plné starších dětí, které mají přednost. Marně jsem u zápisu doufala, že si všimnou sociální zralosti a otevřenosti mé dcery vůči všemu novému, především lidem. Devět dní před třetími narozeninami je dítě bráno jako dvouleté a to jako informace k zápisu stačí. Kapacity školek v roce 2014 byly takto naplněny.

Odpovědi z obou školek ,do kterých jsme se hlásily zněly stejně odmítavě a já začínala mít obavu, že Maruška bude se mnou další rok obcházet hřiště Žižkova a hledat tam nějaké podobně staré dítě, se kterým by si mohla hrát.

Nakonec  nám ale přálo velké štěstí.  Během léta se nám ozvala zástupkyně řiditelky školky v Bukové s dotazem, jestli stále máme zájem o umístění dcerky do školky. Dokonce na mé otázky, které jsem kladla velmi nerada, a se zatajeným dechem, totiž, že dcera nemůže jíst tak jako ostatní děti, mi bylo odpovězeno, že to je v pořádku, že to ve školce zvládnou.

Měli jsme s manželem pocit, že to nemůže být náhoda, že se uvolnilo místo právě ve školce, která je jako jediná v širokém okolí schopna zajistit stravování i dětem se speciálními potřebami. Poskytuje jídlo právě uvařené, čerstvé a servírované zároveň s ostatním jídlem tak, že všechny děti, bez ohledu na jejich dietetické požadavky, mohou jíst společně. Přišlo nám to jako krásný dárek , který jsme dostali za všechny ty strasti s dietou a poruchami imunity. Dcerce se ve školce líbí, má tam kamarády, na které se těší a má ráda svoje paní učitelky. Paní kuchařka, která děti zná osobně, každý den Marušce a ostatním dětem se speciální dietou připravuje čerstvé jídlo, s ohledem na jejich individuální potřeby. 

O to je smutnější, že již nyní víme, že naše radost a úleva z nalezení perfektního prostředí pro naši dceru  nevydrží déle než jeden školní rok. Vlastně ani to ne. Před několika týdny jsme totiž obdrželi oznámení, že mateřská školka v Bukové bude zbourána. 

Začala jsem tedy znovu hledat školku, ve které by bylo o dcerku takto postaráno. Bohužel, po nedlouhém pátrání jsme s ostatními maminkami zjistily, že taková školka v Praze 3 není. Přestože radnice rodiče ujišťovala, že se s dětmi počítá v nové školce Jarov, která se o ně postará ve stejném rozsahu jako v Bukové, skutečnost je bohužel jiná. Sauna, kterou mohou nyní děti využívat v Bukové bude v mš Jarov vystavěna s několikaletým zpožděním. Dietní obědy  dětem nikdo neuvaří vůbec, nejsou k tomu podmínky. Rodičům bylo proto velkoryse nabídnuto, že vlastní donesené jídlo bude dětem ohříváno v mikrovlnné troubě. Nejen proto je již nyní jasné, že individuální péči, kterou školka v Bukové nabízela osmačtyřiceti dětem, nebude nové zařízení při počtu 112ti dětí v propojených třídách schopno poskytnout. Novou školku,  i kdyby byla překrásně vybavená a se zajímavým programem, děti s poruchami imunity neocení. Nejen, že se nedočkají individuálního přístupu, ale je pravděpodobné, že pro velký počet dětí  jejich nemocnost stoupne natolik, že nové zařízení nakonec budou navštěvovat jen vzácně.

Na příběhu o konci jedné výjimečné školky tak není smutné jen to, že děti přijdou o prostředí, které měly rády.  Jednání ze strany radnice, která rodičům slibovala školku se stejnými službami, přestože věděla že takový slib naplnit nemůže, je mnohem smutnější, a hlavně, nedůstojnější. 

 

Fotografie je použita se souhlasem MŠ Buková


Související články

Stanovisko vedení radnice Prahy 3 k petici občanů Prahy 3 – zachování plného provozu MŠ Buková

Názory
Kapacita MŠ zřizovaných městskou části Praha 3 je 2100 míst, kdy jen v posledních čtyřech letech radnice zajistila nárůst o 450 míst. Tato kapacita předškolních zařízení je dostatečná pro přijímání dětí od věku tří let. pokračování

Rodiče MŠ Buková proti zrušení školky

Názory
Ráda bych informovala o dění kolem mateřské školy v ulici Buková na Jarově, kterou navštěvuje můj pětiletý syn.pokračování
reklama