KOMENTÁŘ: Žižkovská koalice - tichý stroj na hlasování

NázoryKOMENTÁŘ: Žižkovská koalice - tichý stroj na hlasování

Po půl roce vládnutí se zdá, že jediný viditelný výsledek koalice TOP 09, ČSSD a ODS je jedna zavřená školka. Poslední zasedání zastupitelstva se táhlo až do pozdních večerních hodin, ale ani hosté, kteří vydrželi až do konce, se nedozvěděli, proč že má být vlastně budova školky v Bukové příští rok prázdná.

Brzké uzdravení musíme přát nemluvné (němé?) radní Sukové, starostčině nevlastní sestřenici (jestli jsme to tedy dobře pochopili), která je na léčení v lázních. Jako na potvoru zrovna ve chvíli, kdy na zastupitelstvu předkládá kontroverzní bod, ke kterému bohužel není dohledatelné jediné její vyjádření. Snad to některým žižkovským nepřipomene nedávné veřejné projednávání kontroverzní výstavby u Parukářky, kdy byla indisponována pro změnu paní starostka.

 
Pomineme další otázky tohoto vleklého sporu, jako třeba zda je opravdu dobrý nápad, zřizovat na okraji městské části “jesle” pro 150 dětí, když přitom trend ve světě je spíše otevírání klasických školek mladším dětem a tím i jejich dřívější integrace do kolektivu. Pomineme i to, že se radnice ve svých novinách chlubí roztomilým titulkem, že byli "uspokojeni" (sic) všichni rodiče tříletých dětí, což je hezké, pokud je vám tedy úplně jedno, že "neuspokojeno" zůstalo nejméně 130 rodičů dětí dvouletých, včetně těch, kterým budou tři roky třeba už na podzim tohoto roku.
 
Hlavním problémem totiž už nějakou dobu je to, že koalice žádné své kroky není schopná - nebo spíše ochotná - vysvětlovat. Zkuste se starostky Hujové zeptat na cokoli. Na otázku “proč děláte to a to”, dostanete jednu ze tří odpovědí:
- “A proč vy děláte ono a ono?”
- “Na magistrátu (alternativně v dřívější žižkovské koalici) to přece dělají taky!”
- “Jste přihlášen s faktickou poznámkou a toto není faktická poznámka.”
(A ten tón, jakým vám to říká, jako kdyby mluvila s malými dětmi, ten je do textu nepřenositelný.)
 
Několik lidí napříč politickým spektrem na zastupitelstvu prohlásilo, že schůze připomíná absurdní divadlo. Na tom je tedy asi shoda, otázka je, čí vinou tomu tak je. Atmosféra v sále eskalovala až do bodu, kdy se na sklonku jedenácté večerní hodiny v rámci interpelací vystřídalo nejméně osm opozičních zastupitelů a zastupitelek, a všichni dokola opakovali jedinou otázku: proč je opozici nově zakázáno scházet se s občany na půdě radnice? A starostka buď mlčí anebo opakuje: “Na to vám nemusím odpovídat.” Proč ne? Nemusím. Jakto? Takto.
 
Alespoň ale paní starostka mluví, ostatní koaliční zastupitelé sedí tiše (promluvila vůbec radní Suková a Vítkovská na zastupitelstvu alespoň jednou?). Jen pan Procházka z Volby pro město si občas vezme slovo a navrhne ukončení rozpravy, protože ráno vstává do práce. 

A když se hlasuje, ukáže se, že koalice za starostkou stále ještě stojí. No dobře, koaliční smlouva a tak..., fajn. Ale vážně - nevíte teda někdo, proč tu školku zavřeli?
 
Matěj Žaloudek, předseda základní organizace Strany zelených na Praze 3
reklama