Piráti opravují díru v lodi. Zvládnou to?

NázoryPiráti opravují díru v lodi. Zvládnou to?

Více než týden hýbe celostátními médii kauza Štěpána Štrébla a jeho firmy, která díky zapojení do zlatokopeckého rouškového byznysu dosáhla raketového růstu. Problémem je, že růst se dostavil až za Štréblova místostarostování a také díky dodávkám pro samosprávy či jejich organizace. Domnívám se, že vzhledem k reputačnímu riziku v době již započaté předvolební kampaně, je reakce Pirátů nečekaně blahosklonná. V následujícím textu bych rád poukázal na možné vysvětlení.

Na celostátní světlo kauzu vytáhl web Seznam zprávy. Část Pirátů chce nyní vyzvat Štěpána Štrébla, aby rezignoval na mandát zastupitele, kvůli střetu zájmů. Pro mnohé jiné Piráty, v čele se stínovým ministrem spravedlnosti Jakubem Michálkem, je to jen útok konkurence a mlácení prázdné slámy.

Zakladatel Pirátské strany a Pirátský zastupitel v Jihomoravském kraji Jiří Kadeřávek na Pirátském fóru napsal: “Já jsem dlouhodobě toho názoru, že Štěpán porušil především kodex zastupitele, kde se píše: V případě střetu veřejného a osobního zájmu vždy upřednostním veřejný zájem. Není možné, aby politik vykazoval prudce rostoucí zakázky v době, kdy vykonává zastupitelský mandát. Umocněno tím, že se jedná o zakázky ve věci, kterou má aktuálně řešit. Veřejný zájem je jednoznačný, politik nesmí padnout v podezření, že jeho podnikání v době výkonu mandátu profituje na situaci, na jejímž řešení by se měl podílet. Tady vidím zásadní selhání, které nám bere oprávnění kritizovat např. politiky ODS, z nichž mnozí jsou známí tím, že politiku vnímají jako součást podnikatelského plánu.”
 

Stav hlasování 21. 3. 2021 v 17:28 je nerozhodný, 27 Pirátů požaduje rezignaci, 27 Pirátů rezignaci nepožaduje. Můžete se seznámit s aktuálním vývojem hlasování.

 

Dvojí metr 

Piráti dříve kritizovali prorůstání byznysu a politiky. Dnes to velké části Pirátů již nevadí. Dříve stačil k odstoupení pirátského nominanta z dozorčí rady městské firmy fakt, že dotyčná osoba požádala o nákup dražšího telefonu. U Štěpána Štrébla nevadí, že obchoduje s municipalitami, kde jsou Piráti ve vedení, že obchoduje s čínskými výrobky a současně se nechává fotit s tibetskou vlajkou. Štréblovi se promíjí, že vlastnictví firmy není transparentní, že navrhne a prosadí do stejné městské rady, do které sám nastupuje jako místostarosta, svou tehdejší partnerku, dnes manželku, či to, že čelí trestnímu oznámení za agresivní chování vůči kolegyni. Piráti se nepozastavují nad tím, že má na svou gesci ve vedení Prahy 3 k ruce ještě jednoho placeného politika. Představte si, že by byli ve vládě dva ministři školství. Jistě vás napadne, proč zrovna zde se uplatňuje dvojí metr. Proč ta shovívavost?

Štěpán Štrébl má silné krytí, asi něco ví

Lze snadno zdokumentovat, že Jakub Michálek, jeden z nejvlivnějších Pirátů, je Štěpánovi Štréblovi velmi blízko. Asi za nikoho u Pirátů neztratil písemné slovo na Pirátském fóru tolikrát, jako za místostarostu Štrébla. Horlivě podpořil jeho nominaci do kontrolní komise, nominaci do čela parlamentní kandidátky v roce 2021, přestože v té době již bylo zveřejněno Štréblovo podnikání zde na Kauze 3. Taktéž ve Štréblově podnikatelské kauze se jej Michálek velmi rychle zastal. Příčinu toho, proč Michálek drží ochrannou ruku zrovna nad takto kontroverzním politikem, přesně neznám. Jedno vysvětlení se však nabízí. Štrébl něco ví a když bude odvolán, tak to poví.  

Štěpán Štrébl byl v roce 2017 velmi dobře placený volební manažer. Mnohé výdaje v kampani byly propláceny přes společnost 1. Pirátská. s.r.o.  Tato společnost je 100% vlastněná Piráty. Během volební kampaně byl Ivan Bartoš jednatelem a Štěpán Štrébl prokuristou. Štěpán Štrébl se stal lídrem Pirátů na Praze 3 za velmi podivných okolností. Právě  v té době se Štrébl nechal slyšet: “Pokud se nestanu lídrem v komunálních  volbách na Praze 3, vyhodím celou stranu do povětří”. Bohužel toto pronesl pouze ústně, i když před více lidmi. Možná to byl jen velikášský výrok v afektu, ovšem pokud ne, pak vybízí ke spekulacím, čím by toho mohl docílit. Na zlikvidování strany totiž potřebujete opravdu velkou “nálož”.

 

Z Jakuba Michálka mají Piráti strach 

 

Z Jakuba Michálka mají řadoví Piráti strach a nikdo se mu veřejně nepostaví, protože to často znamená konec politické kariéry. S mnohými jsem na toto téma mluvil, ne všichni souhlasili se zveřejněním svých jmen v tomto článku, neboť se nechtějí dostat pod tlak, který již zažili. V poslední době začali někteří rezignovat na členství ve stranických komisích

Byli to právě lidé, kterým se nelíbil odklon od původních hodnot a směr, kterým Piráty sunuli lidé jako Jakub Michálek, Štěpán Štrébl, Michaela Krausová (partnerka Jakuba Michálka). Jako příklad “odejitých” uvedu Janka Wagnera - bývalého vedoucího mediálního odboru Pirátské strany a garanta programového bodu Vzdělávání či mou ženu Janu Belecovou - bývalou radní na Praze 3.

Další odešli sami kvůli hodnotám, které u Pirátů nabírají na síle a jsou reprezentovány právě Štěpánem Štréblem a Jakubem Michálkem. Jde např. o bývalého člena předsednictva Martina Brože nebo zakladatelku a první kurátorku Pirátské putovní univerzity Miluš Kotišovou. Další čelili nevybíravým útokům a zatím to “ustáli”.  

Závěr

Štěpán Štrébl deklaroval, že svou firmu prodá, až po několika dnech, kdy byl jeho případ propírán celostátními médii. Bez mediálního tlaku by čile pokračoval v souběhu politiky a obchodu se samosprávou. Sám žádné pochybení necítí a pouze říká, že nechce dodávat munici oponentům. I proto jsem přesvědčen, že jediná možná varianta, která může očistit Pirátskou stranu jako celek, je jeho rezignace na post místostarosty. 

Mezi tím, co Piráti hlásají, a tím, co činí, se objevují čím dál větší rozpory. Pokud se nevrátí k původnímu  kurzu, stanou se stranou postavenou na hodnotách, které si jejich voliči určitě nepřejí. Pokud by Štěpán Štrébl zůstal nadále v politické funkci (místostarosta na Praze 3), kouzlo rovných zad Pirátů zmizí. Zafunguje samočistící proces Pirátské strany, nebo bude třeba zvýšeného tlaku voličů koalice Piráti/STAN? Na potopení lodi stačí jedna díra, třeba od šášeně. Přeji Pirátům pevné nervy a hodně sil. Nebude snadné držet kurz směrem, který vytyčili zakladatelé.

 

Pokud jste, milý čtenáři, volič koalice Piráti/STAN, promluvte si s Piráty nebo jim napište svůj názor. Můžete tak ovlivnit směrování celé naší země.

 
reklama