Diskuse

Reakce na příspěvek

Rekonstrukce DPS Roháčova

5.3.2012 19:07 vložil Jana

Rekonstrukce Lupáčova byla lahůdka, už když člověk procházel kolem. Ale nikde jsem tady nenašla zmínku o rekonstrukci Domu s pečovatelskou službou v Roháčově, což je jenom o kousek vedle. O to horší je, že toto utrpení si museli prodělat staří a zdravotně postižení lidé. Je pravda, že vnitřní rekonstrukce bytů se nedělaly v bytech s nájemníkem, vždycky se počkalo, až někdo odejde "bydlet do zeleně". A takových bylo od roku 2007 opravdu požehnané množství. Pokud by šlo o zateplení fasády a výměnu oken, prosím, to byl určitě pozitivní zásah. Řada změn však byla naprosto zbytečných a tyto změny byly zdrojem dalšího neskutečného rámusu. Přes den nebylo ani slyšet, že zvoní telefon, natož pak, aby si někdo mohl poslechnout rádio nebo televizi (což u této věkové skupiny je leckdy jediným zdrojem zábavy). Například na chodbách se dělaly nové rozvody elektřiny, což reprezentovalo vrtání stovek děr do panelů a přitom mohly být kabely rozvedeny pomocí původního lištového rozvodu. Nebo se do všech bočních chodeb řezalo do panelů, protože se osazovaly široké dveře - opět zbytečnost. Vymlátily se všechny betonové dlaždice ve vnitrobloku, aby byly nahrazeny umělohmotnými "prkny". Vymýceny byly prakticky všechny rostliny - mj. krásné stříbrné smrčky. Přitom vnitroblok by se dal zvelebit za pár desítek tisíc a bez rachotu sbíječek.
Balkony byly opatřeny skleněnými výplněmi, což řada lidí nesnáší, protože pohled dolů jim způsobuje závratě. Dveře na balkony jsou úzké a schod vysoký, takže pro špatně chodící obyvatele nebo pro vozíčkáře jsou balkony naprosto nedostupné.
Sušárna a prádelna se přestěhovala do sklepa, protože v přízemí se musel vybudovat obrovský klub důchodců, kam chodí asi tak 5-10 babiček. Chodby se oblepily obrazovými tapetami, přes které se nakonec navrtalo zábradlí. V recepci se zazdily dveře na dvůr a byla odstraněna okna na dvůr, přestože toto bylo vybudováno při rekonstrukci v roce 2001. Místo toho jsou tam osazeny prosklené dveře asi 5 m široké, takže při desetistupňových mrazech je v recepci pěkná zima.
Lahůdkou jsou protipožární čidla, která spustí poplach, kdykoli si někdo smaží vajíčka. Pokud nezasáhne ostraha do několika minut, sjedou výtahy dolů a otevřou se hlavní dveře. To je zvlášť užitečné, pokud je obsluha na obchůzce - pak může do domu kdokoli.
Kupodivu se zapomnělo na některé zásadní věci, jako je například osazení měřičů topení a teplé i studené vody. To je dnes už standardem v každém maloměstě. Za to světla na chodbách svítí 24 hodin denně a další megalomanické osvětlení bylo instalováno ve vnitrobloku. Důchodci se tedy mohou těšit na platby za elektřinu, jaké tu ještě nebyly.
Po celou dobu vnitřní rekonstrukce byly chodby doslova zaplavené stavebním materiálem a přitom bylo vypnuto osvětlení, takže každý si škobrtal ke svému bytu, jak to šlo. Výtahu nebylo možné se dočkat, protože střídavě byly využívány stavbou nebo byly rozbité. Za všechno toto utrpení dostali nájemníci slevu na nájmu v částce okolo 500 Kč ROČNĚ. To zdaleka nepokrývá ani náklady na úklid bytů, kde všechno bylo doslova obaleno prachem.antispam
Zadejte text z obrázku
* Takto označená pole jsou povinná.
reklama