Máme co číst

NázoryMáme co číst

Podívejme se pro jednou, z čeho může vybírat laskavý čtenář, dostane-li hlad po komunální potravě. Ten časopis s fotkou známé osobnosti na titulní straně na křídě se jmenuje Žižkovské listy. V podtitulu o sobě tvrdí, že je nezávislým měsíčníkem. Před senátními volbami letos na podzim udělaly ŽL jediný rozhovor – s kandidátkou ODS. Dění na radnici ostatně věnují vždy několik stránek a za pravdu dostane vždycky jedna politická formace, ať už je právě vládnoucí, nebo opoziční. Dělá to prostě dobře, co naplat.

Zejména na internetu působí občasník Kauza 3. Jeho redakci tvoří skupina nadšenců, dnes vesměs blízkých nové koalici, celá léta předtím působících v ‚ilegalitě‘. Své místo si Kauza vydobyla jednak informováním o problémech Prahy 3 – ať už s byty, developery nebo granty kamarádíčkům, ale v době letitého temna i průkopnickým prostorem pro diskusi svých čtenářů. Je nám dnes inspirací.

Nejmladší periodikum začala loni před Vánoci vydávat oficiálně ODS. Říká mu Radniční novinky a ukradla si pro ně grafiku těchto oficiálních novin Prahy 3. Ať jim slouží. Vyznačují se tím, že nedávají prostor nikomu, než názorům politiků jedné strany a slouží k diskreditaci těch ostatních (názorů i politiků). Všechno tu najednou vypadá tak jasné - prostě Dikobraz. 
Konečně, v ruce držíte Radniční noviny. Po letech smrduté sebechvály se zde vedle prezentace rozhodnutí nově předkládají k posouzení dosud neschválené záměry vedení městské části i soukromých developerů, otevřen je prostor pro diskusi: mezi zastupiteli navzájem i mezi čtenáři formou anket či dopisů redakci. Je to prostor, který už nepůjde ucpat ani při případném návratu bývalých mocipánů. Po proměně obsahu, na níž pracujeme se spoluautorem zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřichem Kužílkem, se nyní změní i podoba grafická. Smyslem našeho pojetí Radničních novin je ovšem hlavně hledat s vámi, co obec potřebuje a co ne. Posuďte sami. 
Vyber si každý sám, hlavní ale je, že snad máme co číst.
 
-----------
 
Komentář Kauzy3 - Text byl publikován jako úvodník posledního čísla RN. Četli jste jej? Jsou nové Radniční noviny lepši? Horší? Co byste v nich chtěli změnit? Napište to prosím do diskuse pod článkem.
 

Související články

Bude Kauza3 ještě třeba?

Červnové zemětřesení na radnici přineslo nejen nové složení Rady městské části, výborů a komisí, ale též novou redakční radu Radničních novin Prahy 3. TOP 09 je zde zastoupena dvěma členy a jedním z nich jsem já. Od roku 2007 jsem na stránkách Kauzy 3 kritizoval podobu těchto novin a nyní považuji za slušné Vám, čtenářům Kauzy 3, sdělit, co bych chtěl v ...pokračování
reklama