Matěj Stropnický, SZ: Dost bylo hloupých otázek opozice!, říká ODS. Stále nervózněji.

NázoryMatěj Stropnický, SZ: Dost bylo hloupých otázek opozice!, říká ODS. Stále nervózněji.

Poslední jednání žižkovského zastupitelstva v tomto roce se konalo v úterý 11. prosince 2007. Zde očitá zpráva.

ROZPOČET. Prvním bodem programu byl rozpočet Městské části Praha 3 pro příští rok v příjmové části o 986 milionech a s 987 miliony výdajů. Každý rok vyšší rozpočet naší městské části není dán dobrým hospodařením, ale tím, že má radnice stále co prodávat. Peníze však neinvestuje do budoucnosti, ale nechává je projíst firmy, které jsou na ni napojené. Aby bylo jasné, o čem je řeč, zde namátkou proti kterým položkám zelení vystupovali: Nesouhlasili jsme s deseti milionovou položkou na výstavbu nové restaurace na Parukářce, neboť kvůli této zbytečné investici do skleněné krychle se má zbourat současný podnik, svým charakterem mnohem bližší našim občanům. Jejich odpor ke zbourání je vyjádřen třítisícovou protestní peticí. Z návrhu rozpočtu jsme rovněž navrhli vypustit zamýšlených deset milionů na servisní objekt v rekonstruované Rajské zahradě. "Deset miliónů na domek na hrábě přijde zeleným, ikdyž jsou pro obnovu parku, příliš," uvedl jsem na zastupitelstvu na vysvětlenou. Přijetím těchto návrhů by MČ ušetřila dvacet milionů korun. Protože šlo o přibližně stejně velkou částku, již v příjmové části tvoří peníze vybrané z provozování loterií a heren, navrhli jsme během prvního čtvrtletí 2008 po vzoru Prahy 2 provoz těchto zařízení významně omezit, a to bez dopadu na rozpočet! Ondřej Rut navrhnul vypuštění patnáctimilionové částky na projektové studie k další výstavbě garáží, Martin Valenta vypuštění nebo výrazné snížení částky jedenácti milionů na rekonstrukci zasedací síně zastupitelstva a Karolína Brabcová se pozastavila nad záměrem radnice ODS nakoupit další vůz Superb, který označila za plýtvání peněz daňových poplatníků. Vyjma jednoho návrhu KSČM, který ODS překvapivě přijala, prošel však rozpočet beze změn.   

GRANTOVÝ VÝBOR. Naše městská část, pod nadvládou ODS, zřídila v zastupitelstvu pouze tři výbory: finanční, kontrolní (oba ze zákona povinné) a pro územní rozvoj - tj. pro všechno ostatní. Na tomto zastupitelstvu ovšem ODS navrhla nový výbor a sice "pro správu grantovového a podpůrného fondu", navrhla ovšem rovnou i jeho složení, tři zástupci ODS (to kvůli většině), jeden sociální demokrat a jeden komunista. Než si tam vzít někoho za Stranu zelených nebo z Evropských demokratů, skutečných opozičních klubů na radnici, to radši zapřísáhlé ideové odpůrce z KSČM. Naše návrhy na zástupce ve výboru nebyly akceptovány a tak SZ ani Evropští demokraté nemají ani po roce od voleb v "demokratických" výborech zastupitelstva MČ Praha 3 ani jednoho zástupce. Jen tak dál. Hlavně mám obavu, aby se letos dostalo s nějakou korunou na Akropolis, jinak by pan Hurda neměl co do úst.

SLUČOVÁNÍ ŠKOL. Ne, nedošlo k dalšímu kolu slučování, nebojte. To jen samou horlivostí při slučování minulém došlo k přehození orientačních a popisných čísel v podkladech.

PRODEJ DOMŮ SPOJOVACÍ A VÍTA NEJEDLÉHO. Rada vypsala výběrové řízení na prodej dvou bytových domů s nájemníky a zřídila komisi ve složení místostarosta Lochman, místostarosta Šmíd, a radní Hurda, Pecha a poslanec Reisiegel (všichni ODS). V obou domech se někteří nájemníci chtěli účastnit privatizace. Umožněno jim to však nebylo: komise vypsala výběrové řízení na pět dnů (z nichž dva víkendové), přičemž informace na úřední desku vyvěsila až v den uzávěrky. "Shodou okolností" následně oba domy získala tatáž firma: Kavalen Delta se sídlem ve Slavíkově ulici na Praze 2. "Shodou okolností" byl rozdíl mezi prvním a druhým v pořadí soutěže vždy 83tisíc. Dobře, že komise byla jen ze zástupců ODS, alespoň víme, kdo z toho co má. Tentokrát se už ODS se sociální demokracií dělit nechtěla, a na zastupitelstvu tak vznikla nová situace: všichni proti ODS poukazovali na neregulérnost výběrového řízení, na jeho krátkou lhůtu, na bezohledný postup ve vztahu ke stávajícím najemcům i na tradiční aroganci, s níž ODS vše přecházela. Nicméně v souladu s jednacím řádem došlo k tomu, že tři předsedové klubů (SNK-ED, SZ a ČSSD) požádali starostku o přerušení jednání zastupitelstva a svolání okamžité schůzky předsedů klubů. K návrhu se přes odpor starostky (Milena Kozumplíková, ODS), připojil i Pavel Hurda, předseda klubu ODS.

Schůzka byla asi čtvrthodinová, rád bych ji několika větami přiblížil. Tomáš Mikeska (předseda SNK-ED a býv. starosta) navrhnul, aby obě výběrová řízení byla zrušena a vypsána nově, transparentně a na dobu 14 dnů. Chtěl ještě položit otázku rovněž přítomnému místostarostovi Lochmanovi, pan Hurda na něj ale začal křičet, to že nemůže. Mikeska mlčel, tak jsem pana Hurdu v míře zcela jednoznačné, tj. rovněž nahlas, upozornil, že on tuto schůzi neřídí, ať neskáče nikomu do řeči, ani nikoho nevyvolává a že nemá vůbec sedět za předsednickým stolem. Když se pan Hurda uklidnil, Tomáš Mikeska vlídně pokračoval a já jej doplnil, že transparentně pro mě znamená, že dojde ke změně složení komise, kde budou rovně zastoupeny všechny politické kluby v našem zastupitelstvu. Pan Nigrin z ČSSD zase trval na tom, aby před vypsáním výběrového řízení došlo k projednání prodeje ve výboru pro územní rozvoj, jak je zvykem. Pavel Hurda chtěl akorát vědět, jestli se domníváme, že byl porušen zákon. To jsme nikdo na místě neřekli. Proto Hurda oznámil, že se s našimi výhradami neztotožňuje a domy budou privatizovány ihned. A byly v zápětí, hlasy ODS pouze.

ZÁVĚR. Nakonec přišly ještě interpelace. Tázal jsem se místostarosty Šmída, jen o pár let staršího než jsem sám, jak je možné, že již 14 dní čekám na schůzku s ním, že není schopen si najít pro mě deset minut (a nechává se zapírat), aby mi dal k nahlédnutí důvodovou zprávu stavebního úřadu k demoličnímu výměru restaurace na Parukářce. "Vaše otázka je tak hloupá, že odpovím raději písemně," řekl Šmíd. Jen jestli je problém v otázce. Jednání bylo tentokrát již ve velmi husté atmosféře, za přítomnosti České televize a dalších novinářů. ODS začíná být nervózní, Hurdovo impérium se snad blíží již ke svému závěru. Snad k tomu Zelení na Praze 3 přispějí.

Přeji pěkné, skromně zelené Vánoce.


Související články

K většině v zastupitelstvu stačí jen 17,5 % hlasů voličů...

Ačkoliv všechna data dnešního článku vycházejí z veřejně dostupných zdrojů a známých dat, mohou být některá čísla dost udivující. Volební matematika není vždy jednoduchá a s výsledky dovede pěkně zatočit… ten kdo ji zná, má náskok.pokračování

Zasedání zastupitelstva: Arogance bez servítků

Program dnešního jednání sliboval bouřlivou diskusi na první pohled. Rozpočet na rok 2008, kauza prapodivně neprůhledného prodeje dvou obecních domů a v neposlední řadě zřízení výboru pro správu grantového a podpůrného fondu Prahy 3.pokračování

Pražský deník: Za prodej domu chtějí žalovat radnici

Více než dvouhodinovou debatu plnou emocí a protestů opozice vyvolalo schvalování prodeje dvou bytových domů na jednání zastupitelstva 11.11. 2007 v Praze 3. Dokonce se sešli předsedové všech politických klubů. Přesto žižkovská ODS prodej prosadila.pokračování

Ing. Tomáš Mikeska, SNK ED: Kdo ovládá rozpočet Prahy 3?

Názory
Celkový objem rozpočtu Městské části Praha 3 je skoro 1 miliarda, přesně 986 258 200,- Kč. Hlavním problémem rozpočtu je to, že téměř polovinou rozpočtu nedisponují zastupitelé nebo rada popřípadě úřad městské části, ale akciová společnost Správa komunálního majetku (SKM a.s.).pokračování
reklama