Nenápadné dotace stranám – pronájem nebytových prostor pod cenou

NázoryNenápadné dotace stranám – pronájem nebytových prostor pod cenou

Začátkem roku jsme začali organizovat pravidelné schůzky zastupitelů ŽNS s občany. Když jde občan za svým zastupitelem, tak na radnici, to nám přišlo logické. Schůzky jsme proto svolali do jediné místnosti č. 29, kterou na radnici, společně s ostatními kluby máme k dispozici. Když však přišel první občan, vyprovodila ho místní ochranka, zastupitelská místnost je prý určena pouze pro zastupitele.

Zajímalo mě proto, jak to dělají jiné politické kluby a kde se scházejí. Odpověď poskytla až úřední deska, kde jsem našel záměr Rady MČ pronajmout místní organizaci TOP 09 kancelář o velikosti 107 m2 ve zrekonstruované budově Olšanská 7 za nájemné 300 Kč / m2 / rok, tedy za nějakých 32 tisíc na rok. Za čerstvě zrekonstruované kanceláře docela nízká cena, že? Nájemce hledá radnice i pro vedlejší prostory ve stejné budově, minimální hodnotu nabídky však stanovila na 1 300 Kč / m2 / rok. Zvýhodněním politické strany tak přijde o minimálně 107 tisíc ročně.

Tento přístup však není diskriminační, alespoň ne k ostatním politickým stranám, je totiž založen na usnesení Rady MČ ze dne 4.2.2004, které umožňuje všem politickým stranám zastoupeným v zastupitelstvu pronajmout si kanceláře bez výběrového řízení za zvýhodněnou cenu 300 korun za metr a rok. Za stejných podmínek tak má pronajaté kanceláře ODS v Olšanské, ČSSD v Táboritské a KSČM v Baranově. Zelení se do zastupitelstva dostali až v roce 2006 a dodnes jim ze strany radnice žádná nabídka na zlevněný pronájem nepřišla. Pravda, měli jsme si ta usnesení Rady z minulých let projít.     
 
Radnice tak každý rok pokoutně subvencuje ze svých zdrojů činnost místních politických stran několika stovkami tisíc, o které přichází, kdyby prostory pronajímala komerčně. Politickým klubům přímo na radnici přitom odmítá poskytnout místnost, kde by se mohly radit, pracovat a scházet se s občany. Podivná to logika. 
 
 
 

Související články

Ministr Dobeš hledá využití pro Nákladového nádraží Žižkov

Názory
Ministr dopravy Pavel Dobeš včera navštívil jednání zastupitelstva Prahy 3 a debatoval se zastupiteli o budoucnosti budov na Nákladovém nádraží Žižkov. Ty stojí v cestě záměru žižkovské radnice vybudovat přes území čtyřproudou kapacitní komunikaci, tzv. Jarovskou spojku, která má Žižkov napojit na budoucí východní část městského okruhu. Dobeš sdělil ...pokračování

Central Park se rozroste, s podporou radnice

Názory
Developerský projekt Central Park se má rozšířit směrem ke kopci Parukářka. Současných deset věží Central parku má doplnit dalších sedm. Projekt dosud neznámého developera s anonymní vlastnickou strukturou má silnou podporu žižkovské radnice.pokračování
reklama