Rošády s obecními firmami na Žižkově vyvolávají podezření

NázoryRošády s obecními firmami na Žižkově vyvolávají podezření

Zastupitelstvo městské části Praha 3 bude ve čtvrtek 18.9. rozhodovat o budoucím způsobu správy obecního majetku. Na programu jsou dva kontroverzní body: 1) Záměr rozdělení Správy komunálního majetku (SKM) Praha 3 a.s. na dvě společnosti 2) Založení společnosti Správa zbytkového majetku (SZM) Praha 3 a.s.

SKM je akciovou společností ve stoprocentním vlastnictví MČ Praha 3.  Cílem její činnosti je správa obecního majetku, převážně bytového fondu. V posledních letech však SKM a.s. začala provádět také masivní investiční akce (převážně nástavby bytových domů). Přes SKM a.s. tak proteče téměř polovina rozpočtu MČ Praha 3.
SKM se má nyní podle záměru radnice rozdělit na dvě společnosti. Jedna má provádět investiční akce a druhá má být zaměřena výhradně na správní činnost. Vedle toho má být založena další společnost Správa zbytkového majetku a.s., na kterou má být převedena správa jednotlivých bytů které zůstaly ve vlastnictví MČ v již zprivatizovaných domech.  Společnost vzniklá rozdělením SKM a.s. zaměřená na správní činnost by měla být podle všeho následně převedena na soukromou společnost CPP Services s.r.o. Rada MČ totiž již v dubnu tohoto roku schválila záměr převodu 66 % akcií SKM a.s. na tuto firmu.  
Zastupitelský klub SZ pokládá tento postup za netransparentní a za nedostatečně projednaný v orgánech zastupitelstva či rady (materiál nebyl projednán v žádné komisi nebo výboru zastupitelstva). Zastupitelé pro tyto projednávané body nedostali žádné podklady, ty mají být podle návrhu programu předány až těsně před konáním zastupitelstva. Netransparentnost celého procesu nahrává nelichotivým interpretacím. Správa rentabilní části městského majetku bude převedena na soukromou firmu CPP Services s.r.o. a byty náročné na správu zůstanou MČ, resp. SZM a.s.
Firma CPP Services s.r.o. je z rodiny firem Central Park Praha, které na Praze 3 staví luxusní rezidenční bydlení Central park Parukářka.  Zákulisní informace napovídají, že SKM a.s. by pod majoritním vlivem společnosti CPP měla spravovat i nové luxusní byty na Žižkově.
O způsobu správy obecního majetku a o převodech majoritního podílu obecních společností na soukromé firmy není možné rozhodovat bez důkladného vysvětlení a diskuse s opozicí.  Pro tak důležitá rozhodnutí je potřeba hledat širokou shodu. ODS však využívá svého majoritního postavení na radnici. Mnohé přitom nasvědčuje tomu, že s obecním majetkem nenakládá příliš hospodárně. Např. dům Víta Nejedlého 13 prodala minulý rok radnice čerstvě vzniklé a neznámé firmě za 6,3 milionu korun. Výběrové řízení trvalo pouze tři pracovní dny. Nyní nabízejí dům k prodeji realitní kanceláře za 13,5 milionu korun.
Zastupitelstvo MČ Praha 3 bude jednat ve čtvrtek 18.9. od 16:00 ve velkém jednacím sále radnice na Havlíčkově náměstí 9.

  Záměr založení Správy zbytkového majetku byl scházen již na červnovém zastupitelstvu: http://www.praha3.cz/Volene-organy/Usneseni-zastup/2008/Z-2008-165.html
  Předsedou představenstva je bývalý starosta MČ Praha 3 pan Milan Český a předsedou dozorčí rady je současný předseda ODS na Praze 3 pan Pavel Hurda: http://www.skmpraha3.cz/oSpolecnosti.Vedeni
  Podle místostarosty pro bytovou problematiku Zdeňka Lochmana jde o 0,8% bytů spravovaných SKM.
  Usnesení č.247 ze dne 16.4.2008: http://www.praha3.cz/Volene-organy/Usneseni-rady/2008/U-2008-247.html
  http://www.centralparkpraha.cz/o-lokalite/park-parukarka.html


Související články

SKM Praha 3, a.s. – kde končí půlka rozpočtu Prahy 3?

Letošní rozpočet Prahy 3 se povedl – porcujeme celou miliardu. Průzkumem rozpočtového dokumentu lze narazit na různé perličky v řádech desítek miliónů korun, ale bezkonkurenčně největším hitem jsou investice do bytového fondu Prahy 3, spravovaného společností Správa komunálního majetku Praha 3, a.s. Touto obecní firmou pravděpodobně proteče bezmála půl miliardy ...pokračování
reklama