Žižkovská radnice nadále schvaluje výškovou zástavbu na Parukářce

NázoryŽižkovská radnice nadále schvaluje výškovou zástavbu na Parukářce

Radnice Prahy 3 zamítla návrh zastupitelů Žižkov [nejen] sobě znovu projednat stanovisko Prahy 3 ke změně územního plánu na pozemcích společnosti Ortenaria přiléhajících k parku Parukářka a developerskému projektu Central Park. Na předchozí nestandardní postup Prahy 3 upozornila v minulém roce reportáz Reportérů ČT.

Společnost Ortenaria a.s. požádala v roce 2009 o změnu územního plánu z ploch pro rekreaci a sport na plochy pro obytnou zástavbu s výškovou limitací 15 podlaží. Na rychlo šitá žádost nebyla podložena žádnou urbanistickou studií, Praha 3 přesto vydala souhlasné stanovisko a stačilo jí, že společnost Ortenaria urbanistickou studii doloží dodatečně. Nebyla však stanovena žádná lhůta a Ortenaria dodnes žádnou studii nepředložila. Zůstává tak nejasné, jak se souhlasným stanoviskem Prahy 3 naloží Útvar rozvoje města jako zpracovatel nového územního plánu.  

Návrh Ondřeje Ruta (SZ), člena výboru pro územní rozvoj, na stažení souhlasného stanoviska odmítli ostatní členové výboru z ODS a TOP09 na únorovém jednání projednat. Neprojednán zůstal také návrh starostky MČ Praha 3 Vladislavy Hujové (TOP09), podle kterého měla Praha 3 vyzvat společnost Ortenaria k doložení urbanistické studie či stažení své žádosti.

 Na nestandardní postup Prahy 3 a možné napojení předsedy místní ODS Pavla Hurdy, dosavadního člena výboru, na společnost Ortenaria upozornila na podzim minulého roku reportáž z pořadu Reportéři ČT. Ortenaria odkoupila pozemky od společnosti Central Park Praha, nemá přitom žádnou předchozí podnikatelskou historii a vlastník společnosti není znám (její akcie jsou na doručitele).

 Podle místní Strany zelených a zastupitelského klubu Žižkov [nejen] sobě je navrhovaná míra zástavby neúměrná okolnímu území. Pro srovnání, koncept územního plánu limituje výšku zástavby na sousedním Nákladovém nádraží Žižkov na 8 až 12 nadzemních podlaží, budovy Central Parku mají limitaci 12 podlaží. Radnice Prahy 3 na území přiléhajícím přímo k parku Parukářka chce přesto povolit až 15 podlažní zástavbu.

 „Vše ukazuje na to, že společnost Ortenaria koupila pozemky spíše pro finanční spekulaci, než s cílem vybudovat zde živou část Žižkova. Bylo pro mě velkým překvapením, že i noví zástupci TOP09 odmítli tento případ znovu projednat a posvětili tím nestandardní kroky ODS z minulého volebního období. Nezvedli ruku dokonce ani pro projednání podnětu samotné starostky Prahy 3. Utvrzuje mě to v názoru, že za pozemkovou transakcí na Parukářce stojí skryté klientelistické vztahy,“ uvedl k případu Ondřej Rut.

 Ondřej Rut

ondrej.rut@zeleni.cz

Tel.: 737 431 945


Související články

VIDEO: Reportáž o možné budoucnosti několika lukrativních stavebních parcel v Praze 3

Co je v plánu s Nákladovým nádražím, kdo se chystá stavět na Parukářce a kolik pater má mít projekt ústupového bydlení na Pražačce? Pohled odborníků, politiků, investorů i místních lidí na nové stavební projekty, které mají na Žižkově vyrůst v nejbližších letech.pokračování
reklama