Do dnešního dne lze připomínkovat celopražskou „psí vyhlášku“. Na Praze 3 mají přibýt místa s pohybem bez vodítka

Do dnešního dne lze připomínkovat celopražskou „psí vyhlášku“. Na Praze 3 mají přibýt místa s pohybem bez vodítka

Zelených ploch ve městě není nikdy dost a jejich využívání je oblastí střetů různých zájmových skupin. Mezi nimi jsou i majitelé psů – a příprava nové magistrátní vyhlášky, která má pohyb čtyřnohých společníků po městě upravovat, mezi nimi vyvolává bouřlivé diskuze. Městská část Praha 3 vyhlášku podporuje, zároveň plánuje rozšířit dosavadní seznam míst, na kterých mohou dnes psi volně běhat.

Po Praze bude podle připravené vyhlášky – stejně jako doposud – dovoleno až na výjimky chodit se psem pouze na vodítku. Nadále má také platit zákaz vstupu psů na dětská a sportovní hřiště, nově nebudou smět ani na cyklostezky. Pravidla se nevztahují na služební a asistenční psy. Konkrétní místa, kde mohou psi volně pobíhat, a kde mají naopak úplně zakázaný vstup, určují městské části v přiloze vyhlášky. Ta nebyla zveřejněná, a podle všeho je stále nekompletní, informace z Prahy 3 už jsou ale známé.

Praha 3 na svém území již dříve určila deset míst pro volný pohyb psů, částečně je také možné využít Vítkov, který spravuje magistrát. V dnes zveřejněných Radničních novinách vyšel článek s přiloženou mapou, podle které se se počet míst rozšíří na šestnáct. „Obyvatelé se k ní ještě budou moci vyjádřit,“ dodává tisková mluvčí Iva Vojtková. Rada Prahy 3 bude definitivně o povolených místech hlasovat 9. září, oblast životního prostředí, pod kterou téma spadá, má na starosti místostarosta Jan Materna. Čas na připomínky celé magistrátní vyhlášky je do konce srpna, tedy do dnešního dne na stránkách města.

 

Mapa s vyznačenými lokalitami s volným pohybem psů z nových Radničních novin.

Mezi místy s povoleným volným pohybem psů jsou už dnes – kromě zmíněného Vítkova – parky na Vrchu svatého Kříže (Parukářce) a Židovských pecích. Na vymezených plochách lze také psy volně pustit v Riegrových sadech, které jsou sice na Praze 2, ale jsou mezi obyvateli Prahy 3 populární. Nově mezi ně mají podle v Radničních novinách citovaného místostarosty Materny například přibýt parky pod fotbalovým stadionem v Seifertově ulici a ve vnitrobloku Bezovka. Psi mají vstup naopak úplně zakázaný do parku Rajská zahrada.

Přestože vyhláška podle všeho zavádí pouze malé změny oproti dosavadním pravidlům, má její návrh dnes na stránkách města přes dvě stě připomínek. Ty se často věnují širšímu tématu pobytu psů ve městě. Aby se ale připomínkou zastupitelstvo vůbec zabývalo, musí získat alespoň tisíc podpůrných hlasů, na které s náskokem dosáhly pouze dvě z nich.

První, komentář profesionálního trenéra zvířat, zdůrazňuje, že vázání psa na vodítko může vést spíše ke zvýšení jeho agresivity než ke zklidnění, a že většina psů za běžných okolností není při kontaktu s cizími lidmi a zvířaty problematická. Navrhuje tedy, aby magistrát motivoval majitele k trénování svých psů tím, že určí zkoušky, jejichž složením získá pes viditelné označení na obojku a bude se smět pohybovat bez vodítka i mimo vyhrazená místa.

Druhý hojně podporovaný komentář občanského sdružení Strana psa především útočí na právní a procesní nedostatky návrhu. Mimo jiné poukazuje na fakt, že součástí zveřejněného návrhu nejsou přílohy se seznamy povolených a zakázaných míst od městských částí – a nelze jej tedy plnohodnotně posoudit.

Pokud zastupitelstvo vyhlášku schválí, bude podle serveru lidovky.cz platit od listopadu. Potkat volně pobíhající psy dnes však běžně lze i na místech, kde by podle vyhlášky měli být na vodítku. V praxi bude také záležet, jak důsledně budou městské části její dodržování vymáhat.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

 

Diskuse

Histerie Tomáš 14.9.2015 15:41
Re: Histerie Radek 16.9.2015 15:52
Re: Re: Histerie Tomáš 22.9.2015 14:21
Děti do ohrádek, psi do parků O.K.K. 8.9.2015 13:56
Re: Děti do ohrádek, psi do parků Radek 9.9.2015 18:32
Re: Děti do ohrádek, psi do parků Michal Váňa 21.9.2015 11:02
Re: Re: Děti do ohrádek, psi do parků O.K.K. 21.9.2015 15:59

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


reklama