Diskuse

Matěj Stropnický pracoval mnohem více na svém osobním PR než ve prospěch Pražanů, říká Irena Ropková (ČSSD)

Vložit nový příspěvek

Kde je ten prospěch Pražanů?

20.11.2015 09:10 vložil Zdeněk Jahn

Skutečným problémem Prahy není Stropnický, ale mafiánské praktiky čelných představitelů pražské ČSSD:

Nejvyšší soud už rozhodl o Březinovi. Soudce text dovolání ještě dopisuje
19.11.2015 e15.cz
Jan Hrbáček

Skončí sociální demokrat Karel Březina v pražské vysoké politice? Tuto otázku si v posledních dnech kladou snad všichni pražští insideři. Jak zjistil týdeník Euro, kvůli tomu, že Nejvyšší soud v Brně počátkem listopadu rozhodl o dovolání Březiny v kauze neoprávněného pobírání odměn v městské společnosti.

„Ano, Nejvyšší soud ve věci rozhodl 4. listopadu. V tuto chvíli senát pod vedením soudce Michala Mikláše vyhotovuje zdůvodnění svého verdiktu. Spis tedy ještě ani neopustil Nejvyšší soud,“ potvrdil informace týdeníku Euro mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Podle informací z justičních kruhů senát brněnského soudu rozsudky nižších instancí zásadněji nerozporoval. Soud by mohl v Březinově případ případu nařídit nové projednání, ale i rozsudek zrušit. Pokud se potvrdí informace z justičních kruhů, Březinovo odsouzení by mělo být definitivní. Pražský politik na otázku týdeníku Euro ohledně rozhodnutí Nejvyššího soudu nezareagoval.

Březina byl odsouzen za to, že od března 2007 do srpna 2011 pobíral neoprávněně plat jako předseda dozorčí rady pražského dopravního podniku. Funkci ale podle soudu vykonávat nesměl, protože působil také v dozorčí radě firmy Porcela Plus, na jejíž majetek byl vypsán konkurz. Na odměnách tak podle soudu neoprávněně získal 290 tisíc korun.

Mluvčí brněnských arbitrů Petr Tomíček odůvodňuje informační zdrženlivost tím, že se s rozhodnutím a jeho odůvodněním musí nejprve seznámit účastníci řízení.

„Obecně má soudce lhůtu třiceti kalendářních dnů na to, aby po rozhodnutí verdikt řádně písemně zdůvodnil. Poté je kompletní spis odesílán na prvoinstanční soud, v tomto případě Obvodní soud Praha 9. Tento soud bude obesílat jednotlivé účastníky. Teprve, až se na soud vrátí doručenky, můžeme oficiálně informovat,“ dodal Tomíček.

Březinu odsoudila soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 9 Kateřina Radkovská, která poté povýšila. Radkovská, už jako předsedkyně senátu pražského Městského soudu, v těchto dnech otevírá proces údajného tunelování společnosti Oleo Chemical, kde na lavici obžalovaných usedl i lobbista Ivo Rittig.

Konec v politice?

Verdikt nad Březinou, který byl v tomto sledovaném případu už pátým prvoinstančním rozhodnutím, potvrdil následně pražský Městský soud. Březina posléze podal dovolání k soudu Nejvyššímu. To však už nemělo takzvaný odkladný účinek.

Pokud se potvrdí, že Březina s dovoláním skutečně neuspěl, logicky to snižuje jeho možnost být otevřeně aktivní ve vrcholné politice hlavního města. Nejde ale o jediný aktuální problém Karla Březiny. Týdeník Euro před časem zveřejnil nahrávky, na nichž se šéf pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš účastní podivných machinací s veřejnými zakázkami.

Na veřejné chodbě před výtahem u advokátní kanceláře Brož, Sedlatý se domlouvalo například rozdělení zakázek pro spřátelené firmy. Na sérii nahrávek se postupně objevují kromě ředitele dopravního podniku, advokát Jiří Brož, Karel Březina a další lidé. Videa, a s nimi související dění, prověřuje policie.


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama