ODS získává po 8 letech křeslo starosty, Praha 3 má novou koalici

ODS získává po 8 letech křeslo starosty, Praha 3 má novou koalici

Alexander Bellu (ODS) byl včera na zastupitelstvu Prahy 3 zvolen starostou, v tajné volbě získal 23 hlasů. Jeho zvolení podpořili zastupitelé z jeho volební koalice (ODS, KDU-ČSL, Svobodní), 2 zastupitelé z Volby pro město, dále 5 zastupitelů ČSSD, 5 zastupitelů koalice TOP + STAN a také jeden opoziční hlas. Můžeme se jen dohadovat, jestli patřil někomu z KSČM, ŽnS nebo uskupení kolem bývalé starostky Vladislavy Hujové.

Celá radniční krize začala vystoupením Vladislavy Hujové z TOP 09. Vznikla tak nestabilita, ke které se přidalo neschválení podmínek bytové privatizace. Zastupitelka Gabriela Pecićová (ODS) totiž předčasně opustila minulé zastupitelstvo (15.5.2018) a koalice tak neměla dostatek hlasů pro privatizaci bytů. Došlo k situaci, kdy koalice nedokázala schválit vlastní návrh. Krize byla na světě. Vzniklé koaliční problémy si vyžádaly ráznější přeskupení sil. Momentu nestability šikovně využil právě Alexander Bellu, dokázal poslepovat většinu, která jej nakonec včera zvolila starostou Prahy 3.

Novými místostarosty se včera stali Lýdia Říhová (KDU-ČSL), pod kterou bude nově spadat školství, a Tomáš Mikeska (TOP+STAN), který bude mít na starosti kompetence bývalé starostky Hujové: územní rozvoj a vnější vztahy. Dalšími radními jsou Mojmír Mikuláš (Svobodní) a Radek Hlaváček (ČSSD).

Napříč politickými stranami panuje obava, že Alexander Bellu využije křeslo starosty a tím i obecní peníze ke kampani před říjnovými komunálními volbami. Právě sebepropagace a PR jsou disciplíny, ve kterých Bellu vyniká.

Nová koalice se bude snažit především dotáhnout privatizaci bytů a stabilizovat rozpočet. Oba tyto problémy si vyžadují rychlé řešení a jejich další odkládání by nepřineslo nic dobrého.

Bellu se starostou nestává na dlouho, začátkem října nás čekají konají komunální volby, ze kterých vzejde nové zastupitelstvo a nový starosta. Vedle Bellua bude o zvolení usilovat Jiří Ptáček (TOP+STAN), zřejmě také V. Hujová (která včera oznámila, že zakládá nové politické hnutí), Ondřej Rut (Zelení), Piráti, Hnutí ANO a další.

reklama