Ředitelka Žižkovského divadla o nadcházející sezóně: premiéra další Prachettovky a opět Záskok v angličtině

Ředitelka Žižkovského divadla o nadcházející sezóně: premiéra další Prachettovky a opět Záskok v angličtině

„Nejen Jára Cimrman, ale pět dalších svébytných souborů, to vše je Žižkovské divadlo,“ zdůrazňuje s oblibou Jana Rumlenová, ředitelka této nejznámější stagiony na Praze 3. O repertoárových novinkách i stálicích jsme si s ní povídali v divadelním foyer, kde probíhal intenzivní úklid před začátkem další pod tímto názvem - už devatenácté sezóny.Záskok pro expaty od expatů (foto: Žižkovské divadlo)

Zbývající repertoár Žižkovského divadla Járy Cimrmana se často ocitá ve stínu tohoto velikána. Proč?
Často se zapomíná, že Žižkovské divadlo je stagiona, tedy nemá svůj stálý soubor. Všechna představení jsou tak nasmlouvaná. Většinu mají stále u veřejnosti nejoblíbenější cimrmani – přibližně 13 představení, zbývajících 17 dní se dělí mezi čtyři soubory. Cimrmani hráli v minulých letech i více, ale s přibývajícím věkem pánů a také úmrtím Ladislava Smoljaka, Jana Kašpara a Pavla Vondrušky bylo nutné počet repríz snížit. Pořád je to ale úctyhodné číslo, když si uvědomíte, že příští rok se v souboru oslaví několikery osmdesáté narozeniny. I proto bylo nutné repertoár postupně doplnit o další hostující soubory, které jsou ale často mnohem mladší, nebo mimopražské, a publikum tak hledají méně snadno.

Jak jste je vybírali?
I přesto, že jsme stagiona, snažíme se, aby repertoár působil logicky, aby představení jednotlivých hostujících divadel spojovala nějaká červená nit. Tou naší je především inteligentní humor a hravost. Ty mají soubory Aqualungu, 3D Company, TEĎ!Divadla i Divadla Antonína Dvořáka z Příbrami. Žánrově jsou základem komedie tzv. bulvárního divadla. Což je terminus technicus pro divadlo pro masy, nikoli hanlivé označení, jak by se snad mohlo zdát. 

Aqualung dříve působil společně s bratry Formany na Lodi tajemství. S jakým repertoárem přišel k vám?
S hravým, inspirovaným Karlem Zemanem a velmi výtvarným. Díky tomu se dají jejich představení doporučit i rodinám se staršími dětmi. Když u nás uváděli své první zpracování jednoho z textů Terryho Pratchetta, bylo vyprodáno ještě dříve, než se začalo hrát. Nebojí se nových témat. Rádi experimentují a zapojují diváky. V nadcházející sezóně uvedou premiérově Pratchettův text Muži ve zbrani aneb Celá Zeměplocha jest jevištěm! 


Inscenace divadla Aqualung "Dracula reloaded" - děs, který vysává bránice. (foto:Žižkovské divadlo)

Příbramské Divadlo Antonína Dvořáka u vás uvádí všechny premiéry. Jak to vzniklo?
Hostuje tam mnoho pražských herců – třeba v jejich velmi úspěšném kusu Drobečky z perníku - Simona Stašová, která za tuto roli získala i Thalii za nejlepší ženský herecký výkon. Přirozeně se chtějí ukázat i v Praze, a za ty roky si zde našli natolik věrné publikum, že premiéru dávají vždy nejdříve u nás.

Na repertoáru máte i cimrmany v angličtině pro cizince s touhou pochopit tento fenomén českého humoru. Zatím má soubor profesionálních anglicky mluvících herců nacvičenou jednu hru. Jsou v plánu další?
Ze začátku jsem tomuto nápadu nevěřila – říkala jsem si „když přece jdete na cirmany chcete vidět cimrmany – Svěráka, Smoljaka, Čepelku a další známá jména, nikoliv jiné herce hrající jejich text, ale mýlila jsem se. Souboru pod vedením Bena Bradshawa se podařilo nacvičit Záskok výborně a bývá často vyprodáno. Výhledově mají v plánu uvést v angličtině ještě Dobytí Severního pólu a Švestku, celkově by pak hry měly být čtyři. Přeloženy jsou i úvodní přednášky, takže je nutné vybírat takové hry, které jsou srozumitelné i zahraničnímu divákovi a nejsou plné českých reálií. Například Blaník by byl pro diváka-cizince naprostá španělská vesnice. Na překladech se pro zachování autenticity podílí také dcera pana Svěráka.

Dáváte příležitost i mladému divadlu. Představte 3D Company a TEĎ!Divadlo.
Je to ten typ souborů, kdy se herci s jinými angažmá sdruží kolem zajímavé osobnosti režiséra, protože s ním chtějí spolupracovat. V 3D Company je to Martin Vokoun. Jeho iscenace Frida K. je prostě úžasná. TEĎ! Divadlo je opravdu velice mladé, co do personálního složení i trvání a za sebou má zatím jednu iscenaci v režii Adama Krause – Ideální pár.


Frida K. v podání souboru sdruženého kolem režiséra Vokouna "3D Company" (foto: Žižkovské divadlo)

Úvodní foto: Záskok pro expaty od expatů (foto: Žižkovské divadlo)

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

 

 

reklama