Velký test směnáren na Praze 3. Je to i náš problém?

Velký test směnáren na Praze 3. Je to i náš problém?

V posledních několika měsících se naše hlavní město proslavilo dalším unikátem. Jedná se o oficiální, ale přesto podvodné směnárny v turistickém srdci Prahy. Na problém hlasitě upozornil pořad stream.cz Honest Guide, který se svým videem (https://www.youtube.com/watch?v=2zQ5j3T0v0I) konfrontujícím praktiky jedné takové směnárny vzbudil značný ohlas. Jak si na tom ale stojí Praha 3? Jakým způsobem jsme testovali my?

Toto je Steven. Původem ze státu Minesota zde v Čechách studuje již třetím rokem a sám se prohlašuje za hrdého Žižkováka a Czexikánce. Poprosil jsem ho, aby využil své speciální schopnosti - vzhledu amerického turisty a šel vyměnit peníze. Žádná směnárna nebyla předem varována a Steven šel vždy sám, nesmlouval o ceně, ani nijak jinak nezasahoval. V každé směnárně vyměnil 10 Euro a poté vyfotil navrácený obnos a směnárnu. Všechny směnárny byly navštíveny 23.10. a 24.10., kdy byl kurz Eura dle ČNB 25.640 respektive 25.580.
 

1. Jako první jsme navštívili směnárnu na adrese Seifertova 681/79
Tato směnárna nás mile překvapila jak relativně přijatelným kurzem, tak poučením v českém i anglickém jazyce na vydaném účtu. Za našich 10 Euro jsme dostali 250 Kč. Poučení sice není úplně vyčerpávající, ale třeba to dál bude lepší. Pro úplnost uvedeme, že tato směnárna má na kontě také jednu špatnou recenzi na google z důvodu údajného vydání falešné dolarové bankovky. Naše zkušenost je však nadmíru dobrá.


2. Druhou zastávkou byla nedaleká směnárna na adrese Seifertova 523/30 
Zde jsme ocenili informační ceduli deklarující směnné kurzy. Ještě více jsme ocenili jejich dodržení, což v centru prahy poslední dobou není úplně běžné. Co nás naopak nepotěšilo byl trochu horší kurz (dostali jsme 248 Kč) a nevydání účtenky.


3. Další směnárna se nachází v ubytovacích zařízeních - Residence Seifert na adrese Koněvova 152/8
Zde jsme narazili na nejhorší směnný kurz testu (236 Kč za 10 Euro). Když k tomu připočteme nevydání účtenky, jedná se o jasnou prohru v našem malém testu. Je však třeba zároveň uvést, že se navzdory uvedenému stále jedná o nepodvodnou směnárnu dodržující deklarovaný kurz.


4. Nedaleko odsud se nachází směnárna Azul Prague na Koněvově 929/17
Směnárna se nachází nedaleko od cizinecké policie a působí poněkud omšele. Především díky posprejované fasádě. Za našich 10 Euro dostal Steven 245 Kč a žádný doklad.


5. jako poslední nás očekává zcela nová směnárna Xchange (na rohu ulic Koněvova a Černínova)
Výsledek této poslední zastávky nás mile překvapil. Nejenže vrácená částka 256 Kč byla nejvyšší z testovaných směnáren, ale nechyběl ani účet. Jen tak dál!
Z našeho testu vyplývá, že problém podvodných směnáren se Prahy 3 prozatím vyhýbá. Koncentrace turistů však stále narůstá a nezbývá než být na pozoru. Máloco totiž dokáže zkazit zážitek z návštěvy města jako legální podvod využívající vaší důvěry. Největší problém pro naši městskou část v tomto ohledu představují paradoxně směnárny ležící mimo její území. Velká část návštěvníků Žižkova totiž využívá autobusovou dopravu z Florence, kde se nacházejí hned dvě podvodné směnárny. Bohužel tak část turistů ubytovaných na Žižkově již přichází se špatnou zkušeností z těchto směnáren umístěných v podchodu u metra. Příkladem za všechny jedna z recenzí na google: "Jsou tam dvě směnárny a obě jsou to zloději a police s tím bohužel nic neudělá. Na hoře mají napsaný kurz standardní ale jeho kurz, když měníte víc než 2000 dolaru nebo euro. Jestli měníte pod tuto částku , daji Vám jen 50 %. To znamená , že při ceně dollaru v celých Čechách 21,7 korun, tady vám zaplatí 12,9 korun".

Jaké jsou vaše zkušenosti se směnárnami v naší městské části?

reklama